Az élet Xeno szemén keresztül

Az élet Xeno szemén keresztül

Uborka - avagy "sorozatok amik nagy hatással voltam rám" rovat 01

2025. január 04. - Xenovilaga

A sorozat, ami két héttel idősebb nálam. A sorozat aminek a végefőcím-dalát évekig hallottam a fejemben úgy, hogy nem is tudtam róla, hogy honnan ismerem. A "sorozat" ami nem is igazán sorozat, hanem sokkal inkább szkeccsek, alappoénok és szóviccek gyűjteménye politikusok és még néhány akkori közéleti szereplő előadásában. Ez elsülhetett volna rosszul (sőt sokak szemében rosszul is sült el), nekem viszont valami furcsa kötődésem van ehhez a sorozathoz, amit nem is tudok hová tenni.

Hogyan találkoztam én a sorozattal?

Még gyerekkoromban láttam néhány epizódot a '90-es évek végén. Sokra nem emlékszem belőle: megmaradt Mr.Bean, Hernádi Judit és Torgyán József karaktere, a többieket nem nagyon ismertem vagy nem is érdekelt kik ezek. Viszont ez a gumibábos technológia amivel a jelenetek készültek... szerintem felejthetetlen.

"Felejthetetlen", de nem egyedi. A sorozathoz hasonló gumibábos szatírával többel is találkoztam külföldről, ilyen pl. a német "Die Gerd Show" (ezektől nagyon komoly 2000 környéki nosztalgiát lehet átélni, elképesztően hangulatos egy olyan embernek, aki akkoriban nőtt fel és volt "szerencséje" a műholdról érkező német csatornák egyikén látni ezeket a "maga pompájukban" és a nagymamától hallgatni a neveket meg a saját értelmezését a történetekről)  vagy a sokkal színvonalasabb (= több pénzből készülő) brit Spitting Image sorozat.

Sokáig az Uborka feledésbe merült (még számomra is), csak a nevére, a jópofa hangokra és a zenére emlékeztem belőle (vagyis, mint írtam erről nem tudtam, csak volt egy dallamtapadásom tőle, de az nagyon sokáig). Később, amikor lett Internetem megpróbáltam rákeresni, de néhány rossz minőségű VHS felvételen kívül nem volt elérhető semmi, még a végefőcímdal sem.

Ez megváltozott 2014 elején, amikor a bábok "alapját" készítő karikaturista bizonyos "Tónió" (Tóth Antal) a saját kazettáiról bedigitalizált elég sok korai évados részt (1992 és 1996 közöttieket, sajnos erősen hiányosan). Ekkor hallottam sok év után először újra a végefőcím-zenét (amitől el is sírtam magam örömömben). Az epizódokat is szépen elkezdtem sorban nézni, annak ellenére, hogy Torgyán, Orbán, Horn, Demszky, Csurka és Kuncze kivételével semmit sem tudtam a szereplőkről...

...sőt, sokszor az eseményekről sem, amikről szó volt benne... Teljesen magával ragadott a sorozat, az ártalmatlan alap-poénok, az idétlen szóviccek, a burleszk hozzáállás. Hamar beleszerettem a humoristák hangjába (Éles István, Ayala, Forgách Gábor, Hacser Józsa, Csurka László mind zseniálisat szinkronizálnak), és hamar azon vettem észre magam, hogy annyira érdekel a poénok hátterében lévő igazság, hogy elkezdtem komolyabban is foglalkozni a '90-es évek eleji magyar politikával. Ez a rendszerváltás környéki világ és hangulat amúgy is nagyon vonzott, szinte mindent elfogyasztok, ami ezzel az időszakkal foglalkozik, mindig érdekelt, hogy hogyan "változott meg" akkoriban az ország és mik azok a dolgok amik történtek? Olyan sokminden volt egyidőben, hogy máig nem állítom, hogy tisztán látnám a képet erről. De az Uborka volt talán az első ilyen sorozat, ami után az érdeklődésem átment aktív felfedezésbe.

uborka_szulinap.jpg

(A kor politikusainak karikatúráit pedig annyira szeretem, hogy a Postabank által kiadott politikusos kártyákból mind az 5 széria megvan, féltett kincseim egyike - de erről később, mert ott is megvan a története, hogyan kezdtem el őket gyűjteni)

Az Uborka show történelme

Nagyon kevés elérhető információ van a sorozatról - részben ezért is szerettem az Uborkát, mert nagyon gyenge, hiányos róla bármilyen információ, így én a sok kutatás, "itt egy cikk egy régi RTV újságban, ott egy leírás valahol egy online cikk utalásai között" alapján igyekeztem összerakni, hogy mi is volt ez az egész sorozat.

Az első "proto-epizódot" 1991 szilveszterén adták le. Szerencsére egy időben ez is elérhető volt a youtube-on. Itt még azért érezhető is volt, hogy nem sorozatnak, hanem egyszeri szilveszteri poénnak szánják. A legtöbb "fontosabb politikai szereplő" mind megjelent (Orbán Viktor még körszakállal...) mai szemmel nézve kifejezetten szórakoztató.

A következő adás a húsvéti dalokat és leginkább a locsolás - nyuszi - tavasz témákat érintő epizód volt, 1992 áprilisában. Ezek után havonta jelentkezett a műsor, általában péntekenként a korai TV-újságok szerint. A "fix szinkronhangok" ekkoriban kezdtek kialakulni, nekem személyes kedvencem az, hogy Csurka Istvánnak a hangot Csurka László adta (ráadásul még illett is a szereplőhöz a hang). A szereplők jelleme az eredeti politikushoz (vagy a róla alkotott képhez) idomult, ez legjobban Torgyán esetében érezhető, aki hamar húzóneve lett a szériának, szerintem aki egyetlen Uborkát is látott, annak megfog maradni a "Torgyán bábu" harsánysága, szerethető hülyeségei (pl. amikor egyedül alakít árnyékkormányt, ahol körbekörbe rohangál egy nagy asztal körül és minden miniszter nevében saját maga szólal fel, saját magát dicsőítve).

A '92 december utáni adásokból kegyeleti okokból kihagyták Antall Józsefet, akinek egészségügyi állapota rosszra fordult és nem érezték helyénvalónak egy halálos betegen gúnyolódni (ui. előtte se bántak vele kegyetlenül, szerintem egyike a legszórakoztatóbb karaktereknek, amihez nagyban hozzájárult Szuhay Balázs hangja is). A '93-as részekben így az addig leginkább a "két panaszkodó öreg a Muppet showból" jellegű miniszterelnök és köztársasági elnök jeleneteket (ráadásul azért tudható, hogy Antall és Göncz mennyire kedvelték egymást) felváltották a Szabad György (az országgyűlés vezetője) és a köztársasági elnök duójának hasonló szerepű jelenetei.

'94-ben a választások előtti epizódban (kampánycsend miatt) egy olyan epizód készült, ahol leginkább csak külföldi politikusok (Kohl, Clinton), magyar tévébemondók (Antall Imre, Kudlik Júlia) és sportolók (Papp László) szerepeltek és a politikát csak nagyon távolról, egységesen értékelve érintették.

Az első komolyabb változást a '94-es kormányváltás adta meg, ekkor nagyon sok "új" báb került a távozók helyére. Ha időrendben nézi vissza valaki a részeket itt egy kicsit változik a hangulat is, az új miniszterelnök sokkal kigúnyolhatóbb volt, Torgyán karaktere itt lett maximumra pörgetve (mert az "igazi" Torgyán is akkoriban volt a csúcson az ellenzékiségében). A '95 és '96 között futó részekben leginkább Bokros Lajos, a jobboldali ellenzék összefogásai kísérletei, Giczy harca a KDNP-n belül és a NATO csatlakozás a legvisszatérőbb témák. 

Sajnos a '96 eleji részeknél nem került fel frissebb, utána már csak apokrif töredékeket találtam, régi VHS-ekről, sokszor régi részek összevágott jeleneteivel (a "Torgyán ipszosz" epizód pl. háromszor is előfordul így) - én próbáltam őket belőni, de nagyon nehéz, mert nem hangzik el bennük olyan konkrétum, mint a '92-es epizódokban.

Később felkerült még Youtube-ra egy '99-es epizód, ahol már érezni a széria "elfáradását". Újrahasznosított poénok a régi részekből, egyre több celeb-szereplő... Nem is csoda, hogy végül megszűnt és a Tv2-re került a széria (sok más M1-es műsor landolt akkoriban ott), ahol indult valami "Friss Uborka", de az szörnyű volt, semmilyen hangulata nem volt, ami az eredetire emlékeztetett volna. Nem is tartott sokáig.

Máig sajnálom, hogy manapság nincs ilyen műsor, mert azért megnéztem volna pl. Gyurcsány Ferencet vagy Németh Szilárdot a bábok között. Ferenc egészen biztosan jó utódja lett volna az akkorra már elfáradó Torgyán-bábnak.

Dolgok amiket szerettem a szériában:

- az epizódok végén nem csak gagyi stáblista van, hanem összevágott jelenetek az új epizód készüléséről. Ez szerintem nagyon hangulatos (főleg azzal a zenével, ugye). Egyszerűen érzem közben, ahogy ezeket látom, hogy mennyire élvezték a készítők a munkát, az új rész elkészítését, szinte szomorú vagyok amiatt, hogy nem lehetek ott, mert nagyon vidám csapatnak tűnnek. Sajnálom, hogy máshol nem alkalmazzák sűrűn ezt a fajta stáblistát, tényleg hatalmasat tesz hozzá a hangulathoz.

- a minden epizód végén elhangzó dalokat. Ezek általában létező slágerek átalakítva "politikusos témákra". Tényleg jó a legtöbb, egyáltalán nem olyan erőltetett, mint amilyennek hangzik, én néha azon kapom magam, hogy 1-1 ilyen dalt dúdolok a fejemben, és senki nem érti, aki hallja, hogy "mi ez a dal?"

- a politikusok hozzáállása a műsorhoz. Több cikket olvastam a témában, amiből az jött le, hogy a politikusok ismerték a műsort és általában vagy jót nevettek (Fodor Gábor), vagy aranyosnak tartották (Balsay István) vagy kifejezetten szerettek benne szerepelni (Torgyán). Több epizódrészlet van, amiben az igazi politikusok is megjelennek (leginkább a karácsonyi-szilveszteri részekben - nekem ez is nagyon tetszett).

- az egészet körbelengi az a '90-es évek első felére jellemző hangulat, amit nem tudok részletesebben leírni, aki tudja, az valószínűleg szeretni fogja a sorozatot, a suta poénok ellenére is, aki pedig nem, az utálkozva legyint egyet rá. Én akkor is kedvelni fogom.

- vannak szituációk, ahol csak 1-1 témakörre mondanak alappoénokat, amik az "annyira rossz, hogy az már jó" kategória. Ezeket a jeleneteket csak és kizárólag a humorista szinkronhangok mentik meg, illetve az, hogy azért át nem esnek a ló túloldalára.

A bejegyzés trackback címe:

https://xenovilaga.blog.hu/api/trackback/id/tr4318766000

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása